bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

tabletki na menopauzę
Lifestyle Zdrowie

Tabletki na menopauzę i inne środki łagodzące objawy

W okresie menopauzy zmniejsza się produkcja hormonu płciowego – estrogenu. W zmianie biorą również udział inne hormony, ale obniżenie poziomu estrogenu jest szczególnie odczuwalne w postaci fizycznego dyskomfortu. Najbardziej dokuczliwe objawy to uderzenia gorąca i poty, których kobiety doświadczają z różnym nasileniem. W celu złagodzenia tych objawów można zastosować różne środki na menopauzę.

Hormony – tak czy nie?

Jedynym lekarstwem na skutki uboczne menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, może być HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza. Za pomocą HTZ, która zastępuje hormony płciowe, można zrekompensować niedobór hormonu estrogenu. Czy taka terapia jest wskazana w okresie menopauzy? Czy warto brać sztuczne hormony?
Odpowiedź na pytanie, czy przyjmować hormony czy nie, nie jest łatwa.
HTZ zaleca się przede wszystkim kobietom cierpiącym na poważne objawy.

Tabletki na menopauzę i inne środki – monoterapia

Hormonalna terapia zastępcza jest stosowana, gdy niedobór hormonów płciowych, takich jak estrogen, jest sztucznie kompensowany, a towarzyszące objawy, takie jak uderzenia gorąca, mają zostać złagodzone. Istnieją dwa różne podejścia do hormonalnej terapii zastępczej. W monoterapii stosuje się wyłącznie estrogeny. Zaletą jest to, że można uniknąć interakcji z innymi terapiami. Jednak w przypadku monoterapii istnieje zwiększone ryzyko raka macicy. Leczenie estrogenami może prowadzić do przerostu błony śluzowej.

Znacznie częściej stosuje połączenie estrogenu z progestagenami, czyli tymi samymi hormonami, które są zawarte w pigułce antykoncepcyjnej. Terapia ta przeciwdziała ryzyku przerostu błony śluzowej i może być prowadzona na dwa różne sposobami – jako terapia hormonalna sekwencyjna lub ciągła. Oba podejścia terapeutyczne pomagają podnieść spadający poziom estrogenu i tym samym złagodzić objawy takie jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Tabletki na menopauzę i inne leki

Preparaty hormonalnej terapii zastępczej mogą być przyjmowane na wiele sposobów. W okresie menopauzy stosuje się między innymi następujące formy leków:

  • tabletki
  • krążki dopochwowe
  • globulki dopochwowe
  • roztwór do wstrzykiwań
  • plastry
  • żele i kremy
  • spraye do nosa

Czasami możliwe jest połączenie leków na objawy menopauzy, na przykład tabletki na menopauzę z progestagenem można przyjmować dodatkowo do plastrów estrogenowych. To, który preparat zostanie zastosowany, zależy między innymi od rodzaju i nasilenia objawów. Wizyta u ginekologa może wyjaśnić, które lekarstwo będzie właściwe.