bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

Noclegi Szczyrk – turyści spacerujący zimą po górach
Lifestyle

Noclegi i apartamenty w górach na Boże Narodzenie i sylwestra? Poznaj zimowy Szczyrk!

Szczyrk to niewielki, ale bardzo popularny kurort w Beskidzie Śląskim, który przyciąga turystów o każdej porze roku. Latem można tam m.in. wędrować lub jeździć na rowerze po okolicy, natomiast zimą miasto zmienia się w prawdziwy raj dla miłośników nart. Apartamenty Szczyrk na wynajem to również dobry pomysł na odpoczynek w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra.

Szczyrk położony jest w Beskidzie Śląskim, w dolinie potoku Żylica. Miasto otacza kilka wzniesień: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) oraz Skalite (863 m n.p.m.). Razem z okolicznymi kurortami – Ustroniem, Wisłą, Brenną i Istebną – tworzy tzw. Beskidzką Piątkę, czyli grupę miejscowości promujących uroki regionu.

Szczyrk – tanie noclegi dla pasjonatów przyrody, kultury i nart

Malownicze położenie Szczyrku wśród beskidzkich wzniesień, piękna przyroda i ciekawa kultura sprawiają, że latem jest on tłumnie odwiedzany przez miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, zaś zimą zmienia się w raj dla narciarzy. Nie można zapominać również o dobrze rozwiniętej bazie noclegowej w tym mieście. Apartamenty Szczyrk (np. Szczyrk Kalinowa) są komfortowe i stylowo urządzone, dzięki czemu zapewniają najwyższą jakość wypoczynku.

Ważna jest też informacja dla rodziców planujących rodzinne noclegi w Szczyrku. Bon turystyczny jest honorowany w wielu tamtejszych apartamentach, a to pozwoli zorganizować wyjazd w naprawdę przystępnej cenie.

Noclegi Szczyrk – Boże Narodzenie i sylwester na stoku

Na noclegi w górach w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra bardzo często decydują się osoby, które chcą spędzić ten czas na stokach narciarskich. Szczyrk jest dla nich idealnym wyborem. Można tam znaleźć kilkanaście różnych ośrodków narciarskich. Największe z nich to Beskid Sport Arena, na który składają się cztery trasy o łącznej długości 3,2 km (wszystkie są oświetlone i sztucznie naśnieżane).

Kolejny popularny ośrodek to COS Skrzyczne. Znajdujące się tam trasy mają 10 km długości, a jedna z nich może się nawet pochwalić homologacją FIS, co oznacza, że można na niej organizować zawody międzynarodowe dla zawodowych narciarzy. Trzecie popularne miejsce to Szczyrk Mountain Resort – ośrodek narciarski na zboczach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego, gdzie znajdują się aż 22 km tras zjazdowych.

Oczywiście trasy różnią się stopniem trudności. Są wśród nich zarówno te łatwe, średnie, dla zaawansowanych, a także dla dzieci. W okolicy ośrodków i tras zjazdowych bez problemu można wypożyczyć sprzęt albo skorzystać z usług serwisowych.

Szczyrk apartamenty – poznaj najpiękniejsze zakątki miasta

Oczywiście nie tylko narciarze decydują się na Boże Narodzenie w Szczyrku. Apartamenty na wynajem w tym okresie są polecane również osobom, które niekoniecznie jeżdżą na nartach, ale chcą spędzić święta w malowniczej, górskiej scenerii. Szczyrk jest pięknym miastem. Zimą, gdy pokrywa je śnieg, urocze zakątki zyskują wyjątkowej magii! Podczas spaceru ulicami Szczyrku warto zobaczyć sanktuarium Św. Jakuba Apostoła zbudowane na przełomie XVIII i XIX wieku, sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce, plac Św. Jakuba oraz deptak nad Żylicą, który kilka lat temu został całkowicie zmodernizowany i pełni funkcję rekreacyjnego centrum miasta.

Po spacerze można zajrzeć do jednej z lokalnych restauracji i w ramach świątecznego obiadu spróbować specjałów kuchni beskidzkiej. Jest ona prosta, ale zarazem sycąca i smaczna. Wykorzystuje się w niej rodzime produkty wytwarzane przez okolicznych rolników. Kulinarną wizytówką regionu jest oczywiście kwaśnica – zupa z kapusty i mięsa podawana z chlebem lub ziemniakami. W Szczyrku serwuje się tradycyjne śląskie rolady. W plaster cienko rozbitej wołowiny zawija się boczek, kiełbasę, cebulę i ogórki kwaszone, a po usmażeniu podaje z kluskami i czerwoną kapustą. Znany w całych Beskidach jest także bundz, czyli ser z owczego mleka.

Apartamenty Szczyrk – poczuj świąteczny klimat

Gdy już będziesz w Szczyrku w okresie bożonarodzeniowym, koniecznie zajrzyj na plac Św. Jakuba, gdzie odbywa się jarmark świąteczny. Na scenie co roku organizowane są występy artystyczne zespołów ludowych, koncerty kolęd i piosenek świątecznych oraz pokazy grup kolędniczych. Oprócz tego na stoiskach można kupić lokalne dania i napoje, wyroby rękodzielnicze, a także wziąć udział w warsztatach.

Na cel świątecznego wyjazdu w góry bez wątpienia warto wybrać Szczyrk – noclegi w tym beskidzkim miasteczku wprowadzą każdego w wyjątkowy klimat!