bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

co zabrać na wyjazd
Lifestyle

Co zabrać na wyjazd w góry?

Wakacje w górach od lat uważane są za jeden z najpopularniejszych kierunków Polaków. Spędzanie urlopu na górskich szlakach i w schroniskach, to doskonały pomysł na wypoczynek, który jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Nic więc dziwnego, że to właśnie końcówka zimy jest tym czasem, gdy tak często pada pytanie, co zabrać na wyjazd w góry?

Odpowiednie ubranie

Od czego zatem należy rozpocząć przygotowywanie do wakacyjnego urlopu w górach? Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych spraw jest skompletowanie odpowiedniego stroju. Ten jak się okazuje, w górach potrafi być kluczowy.
Podstawową sprawą, o której należy pamiętać, gdy kompletuje się odzież do chodzenia po górach, to aby była ona wygodna i przewiewna, lecz także mocna. W każdej chwili może bowiem dojść do sytuacji, gdy ocierając się o jakąś skałę, rozedrze się np. spodnie.
Bardzo ważne jest to, aby podczas wybierania odzieży mieć na uwadze zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej. W wysokich partiach gór w każdej chwili może dojść do znacznego załamania się pogody, więc warto mieć pod ręką kurtkę przeciwdeszczową, aby ochronić swoje ubranie przed przemoknięciem.

Czy potrzebne są specjalne buty?

Kolejną bardzo ważną sprawą w zakresie przygotowywania się do wakacji w górach, jest kupienie odpowiednich butów. Przemieszczanie górskich szlaków w butach sportowych czy też w codziennych butach miejskich, grozi naprawdę poważnymi urazami włącznie ze złamaniami. Nawierzchnia na szlakach jest często dość luźna i sypka, a to wymaga posiadania butów o odpowiedniej podeszwie, które chronić będą przed takim wypadkami. Co więcej, buty powinny być też dość wysokie, aby wystając poza kostkę, mogły ją stabilizować i chronić.

co zabrać na wyjazd

Jak dobrać plecak?

Jeśli chce się pojechać na wakacje w góry, trzeba koniecznie wybrać na taką wycieczkę odpowiedni plecak. To właśnie w nim noszone będą wszystkie potrzebne do wyprawy rzeczy, czyli np. odzież. Czym taki plecak musi się charakteryzować?
Zdecydowanie najważniejszą jego cechą będzie rozmiar. Warto go dobrać przede wszystkim pod kątem swoich potrzeb, tak aby nie był za duży, lecz przede wszystkim nie był za mały. Co więcej, polecane są takie modele, które wykonane będą z solidnych, odpornych na uszkodzenia materiałów, które dodatkowo charakteryzować się powinny nieprzemakalnością.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli chce się mieć kompletne wyposażenie na wakacje w górach, warto jeszcze pomyśleć o kilku innych pomniejszych elementach wyposażenia. W tym miejscu warto wymienić przykładowo termos, który pozwoli mieć podczas chodzenia po szklaku zawsze ciepły napój, który może okazać się bardzo pomocny w przypadku rozpadania się deszczu.

Przeczytaj więcej na 1000rad.pl