Jakie są przyczyny i skutki otyłości?
Data publikacji 14 lutego 2022Otyłość dotyka coraz większej liczby osób. Obecnie bardzo często traktuje się ją jako chorobę cywilizacyjną. Jest ona związana ze stylem życia, jaki jest prowadzony przez wiele osób. Niezbilansowana dieta, siedzący tryb życia oraz dużo stresu sprawiają, że człowiek jest bardziej narażony na gromadzenie dodatkowych kilogramów. One z kolei mogą prowadzić do pojawienia się kolejnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny i skutki otyłości?
Przyczyny otyłości
Nie ma wątpliwości, że duży odsetek osób z otyłością cierpi na nią z powodu niewłaściwego stylu życia. Zjadanie wysokoprzetworzonej żywności, spożywanie bardzo kalorycznych posiłków oraz przyjmowanie pokarmów bogatych w niezdrowe tłuszcze ma swoje konsekwencje. Niewłaściwa dieta to główna przyczyna otyłości. Jeśli dodać do niej brak ruchu, to wynik równania jest prosty – wiele osób każdego dnia dostarcza swojemu organizmowi dużo więcej kalorii, niż jest on w stanie spożytkować. Dodatni bilans energetyczny ma swoje konsekwencje – organizm zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Kolejnymi przyczynami otyłości są wahania hormonalne. Na ich skutek często można zaobserwować wahania wagi – od jej radykalnego spadku aż po bardzo szybki i pozornie niczym nieuzasadniony przyrost. Warto też zapamiętać, że genetyka odpowiada tylko za niewielki odsetek przypadków otyłości. Częściej niż ona, odpowiedzialne są złe nawyki żywieniowe powtarzane przez kolejne pokolenia.
Skutki otyłości
Skutków otyłości jest bardzo dużo. Niestety żaden z nich nie jest pozytywny. Same skutki są zależne od naturalnych uwarunkowań organizmu oraz od tego jak zaawansowana jest otyłość. Im jest ona większa, tym więcej negatywnych skutków może mieć. Pierwszym z nich jest problem z mobilnością. Ludzki szkielet ma swoje ograniczenia. Nie jest w stanie radzić sobie z noszeniem dużych ciężarów. Przy osiągnięciu pewnej wagi stawy mogą zacząć odmawiać posłuszeństwa, co oznacza ból oraz problemy z samodzielnym poruszaniem się. Pojawiają się problemy ze skórą, w tym także bolesne odparzenia tam, gdzie tkanka tłuszczowa wywiera ciągły nacisk na skórę i nie ma tam dopływu powietrza. Otyłość skutkuje także chorobami układu krążeniowo-oddechowego. To dużo większe ryzyko choroby wieńcowej oraz udarów i zawałów serca, co może prowadzić do skrócenia długości życia. Osoby otyłe są dużo bardziej narażone na wystąpienie u nich cukrzycy typu II. W przypadku skrajnych przykładów otyłości może też dojść do wykluczenia społecznego, depresji oraz zaburzeń lękowych.
Przeczytaj więcej na magictown.pl