Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak stosować kalendarzyk dni płodnych?

14 lutego 2022 najbardziej wiarygodny kalendarzyk dni płodnych

Stosowanie metody kalendarza dni płodnych jest jednym ze sposobów planowania rodziny. Dzięki regularnej obserwacji swojego ciała kobieta może ustalić, kiedy są jej dni płodne a więc szansa na zajście w ciąże jest największa.

Jak prowadzić kalendarzyk dni płodnych?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o najbardziej wiarygodny kalendarzyk dni płodnych. Zwłaszcza te, które nie mogą szybko zajść w ciążę starają się lepiej zaplanować moment poczęcia dziecka. Aby kalendarzyk był wiarygodny potrzebne jest przestrzeganie kilku zasad.

Przede wszystkim kalendarzyk dni płodnych sprawdzi się u kobiet, które mają w miarę regularne cykle i nie zdiagnozowano u nich chorób układu rozrodczego. Kobiety, które leczą endometriozę, PCOS, niedrożność jajników i inne ginekologiczne schorzenia mogą mieć kłopot z samodzielnym określeniem dni płodnych.

Po drugie, aby kalendarzyk był wiarygodny, należy prowadzić go regularnie. Swoje cykle należy obserwować przez około 9 – 12 miesięcy, by zauważyć pewne prawidłowości.

W kalendarzyku (papierowym lub aplikacji na telefon) należy zaznaczać pierwszy dzień wystąpienia krwawienia miesiączkowego jako pierwszy dzień cyklu. Większość kobiet oznacza czas trwania krwawienia symbolem X.

W czasie trwania cyklu należy też obserwować i odnotowywać za pomocą symboli, kiedy pojawiają się bóle podbrzusza, tkliwość piersi lub podniesiona temperatura ciała. To, wraz z wystąpieniem lepkiego przeźroczystego śluzu, może być symptomem owulacji.

Prawidłowo prowadzony kalendarzyk będzie pomocny również dla lekarza ginekologa, który dzięki niemu może zauważyć anomalie w cyklu i zlecić dodatkowe badania lub podjąć leczenie. Kobiety zaś mogą za jego pomocą określić czas zbliżającej się miesiączki.

najbardziej wiarygodny kalendarzyk dni płodnych

Jak obliczyć dni płodne za pomocą kalendarzyka?

Po miesiącach obserwacji swojego cyklu, kobieta będzie w stanie obliczyć, w jakim czasie występują u niej dni płodne. Należy w tym celu wziąć pod uwagę dwa cykle z ostatniego półrocza. Od najkrótszego odjąć trzeba 18 dni – otrzymana cyfra to pierwszy dzień okresu płodnego. Od najdłuższego należy odjąć 11 dni – wynik to ostatni dzień dni płodnych.

Nawet najbardziej wiarygodny kalendarzyk dni płodnych może być nieskuteczny, ponieważ regularność występowania dni płodnych może zostać zaburzona przez przyjmowane leki lub infekcje, które się pojawiają. Stres, niewyspanie i nieodpowiednia dieta również mogą wpłynąć na zaburzenia całego cyklu miesiączkowego.

Przy metodzie kalendarzyka można wspierać się również innymi metodami planowania rodziny, takimi jak testy owulacji, czy pomiar temperatury ciała.

Przeczytaj więcej na obliczaurody.pl

ferie zimowe w Szczyrku

Redakcja bezdroza.com.pl

bezdroza.com.pl to jedyny w swoim rodzaju blog podróżniczy. Znajdziesz tutaj ciekawe poradniki turystyczne, a także artykuły dotyczące zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta?
odczuwanie zimna
Jak poprawnie pielęgnować skórę

Jesteś zainteresowany reklamą?