bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

rowerem dookoła polski
Lifestyle Turystyka

Rowerem dookoła Polski, czyli pomysł na ciekawy sposób na wakacje

Rowerem dookoła Polski. Czyż to nie brzmi wspaniale? W ten sposób można spędzić swoje wakacje, pedałując po znanych i lubianych trasach rowerowych, ale też odkrywając miejsca nieuczęszczane i dzikie. Takie wakacje na długo pozostaną w pamięci i sprawią, że wrażeń będzie ogrom. To później wspomina się latami.

Rowerem dookoła Polski

Jak zaplanować wakacje na rowerze dookoła Polski?
Pierwszy dosyć istotny element to po prostu zdecydowanie się na trasę. Wokół Polski nie oznacza, że trzeba jechać zgodnie z tym, jak przebiega granica. Można zdecydować się przecież na przejazd tylko po wschodniej lub zachodniej części. Warto określić, jak długa będzie trasa, bo tylko w ten sposób uda się stwierdzić, ile przejazd zajmie dni. Trzeba liczyć siły na zamiary. Nawet jeżeli zwykle robi się nawet ponad 100 km dziennie na rowerze, jadąc przez kilka dni pod rząd można być naprawdę zmęczonym. Warto zastanowić się nad tym, gdzie będzie się nocować. Wożenie ze sobą namiotu to dosyć duży wysiłek dla rowerzysty. Lepiej zaplanować to tak, że po drodze określi się noclegi, w których będzie się odpoczywać. Dlatego też planowanie takiej wyprawy zajmuje trochę czasu. Lepiej zrobić to wcześniej.

Przygotowanie kondycyjne

Istotne jest, aby przygotować formę na taką wyprawę. Nawet jeżeli jeździ się dużo na rowerze, codzienne kilometry robią swoje. Można być zmęczonym. Wcześniej potrzebny jest trening, a zatem regularne jeżdżenie na rowerze na dalszych odcinkach. Warto przygotować również swój sprzęt. Nie ma sensu wybierać się na taką eskapadę wtedy, gdy posiada się stary rower. Na wyjazd dookoła Polski potrzebne jest dobry, sprawny sprzęt, w który nie zawiedzie w żadnej sytuacji. Poza tym trzeba też kupić różnego rodzaju akcesoria, które przydadzą się w sytuacjach awaryjnych. Jadąc dookoła Polski trzeba się przecież nastawić na to, że mogą być takie miejsca, w których nie uda się skorzystać z serwisu.

Dla kogo taka wyprawa?

Komu spodoba się taka eskapada? W końcu bez wątpienia nie jest to sposób spędzania czasu dla każdego. To dobra opcja dla osób, które są aktywne i lubią być w ruchu. To również wakacje dla wytrwałych. Nie da się ukryć, że kilka lub kilkanaście dni na rowerze to spory wysiłek, ale też dużo niewygody. Nie są to wakacje w stylu all inclusive. Jeżeli jednak lubi się przygody, wysiłek, kontakt z przyrodą, a także masę radości, którą daje ruch na świeżym powietrzu, to takie wakacje będą niezapomniane. Wręcz idealne. Mogą wybrać się na nie rodziny z dziećmi, przyjaciela, zakochane pary.