bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

Silnik zabutrowy elektryczny
Lifestyle

Silnik zabutrowy elektryczny- jak go dobrać?

Dobór silnika do łodzi zwykle jest dość trudnym zadaniem. Wielu właścicieli łodzi często zastanawia się nie tylko nad rodzajem silnika, ale także i nad jego mocą. Niemniej jednak to właśnie od niego zależy, jak efektywnie będziemy mogli z naszej łodzi korzystać i jak przyjemne będzie podróżowanie nią po otwartych wodach. Oczywiście to silnik zaburtowy elektryczny zyskał sobie ogromne grono zwolenników. Wobec tego do jakich łodzi się on sprawi i jak go poprawnie dobrać?

Jak pracuje silnik zaburtowy elektryczny?

Silnik zaburtowy elektryczny został doceniony przede wszystkim za sprawą niskich kosztów jego eksploatacji. Okazuje się również, że ten typ silnika do łodzi wyróżnia się cichą i efektywną pracę. Jeszcze kilka lat temu, można było zauważyć wyraźną dominację silników spalinowych nad elektrycznymi, gdyż te drugie uważano za nieco słabsze. Obecnie jednak silnik zaburtowy elektryczny naszpikowany jest nowym technologiami, które pozwoliły na znaczne usprawnienie jego pracy. Dodatkowo silnik zaburtowy elektryczny pozwala na wyeliminowanie korzystania z paliwa czy innego oleju. Do ich pracy wystarczy bowiem jedynie bateria, które nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Silnik zaburtowy elektryczny nie przyczyni się równocześnie do płoszenia ryb czy utrudniania połowu. Jego cicha praca jest jego największą zaletą.

Jak dobrać silnik elektryczny zaburtowy do danej łodzi?

Silnik elektryczny zaburtowy będzie pracował niezwykle wydajnie, jeśli zostanie jedynie odpowiednio dobrany do łodzi. Głównie liczą się tu jej parametry takie jak:

  • długość łodzi;
  • szerokość łodzi;
  • rodzaj zbiorników, po których pływa ona najczęściej.

Analogicznie można powiedzieć, że im większa szerokość, tym większy będzie opór. Wobec tego jeśli posiadamy łódź o szerokości np. 130 centymetrów, to idealny sprawdzi się silnik zaburtowy elektryczny o całkowitej sile uciągu równej 30 Lbs. Dla łodzi o szerokości 180 centymetrów, potrzebny będzie już model o sile uciągu co najmniej 24 V. Warto także pamiętać, że mocniejszy silnik będzie efektywnie pracował w przypadku niekorzystnych warunków na zbiorniku. Wobec tego jeśli mamy możliwość, warto zawsze dobierać silnik o jeden stopień wyższy niż moc bazowa, dopasowana do łodzi.

Do jakich łodzi sprawdzi się silnik zaburtowy elektryczny?

Silnik zaburtowy elektryczny, jak np. ten, który dostępny jest na stronie https://elektrykajachtowa.pl, cieszy się niezrównaną popularnością w przypadku łodzi wędkarskich. Jednocześnie może on zostać zastosowany nawet w przypadku jachtów. Taki silnik będzie głównie pasował do łodzi, których masa nie przekracza 2 ton.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.