bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

strój do biegania zimą
Lifestyle Sport

Jak wybrać strój do biegania zimą?

Powszechnie się uważa, że zima to nie jest najlepsza pora roku na to, aby uprawiać sport, taki jak bieganie. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ biegać można dosłownie przez cały rok. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to, że wymaga to odpowiedniego przygotowania od strony odzieży. Jaki strój do biegania zimą będzie najlepszy?

Odpowiednia bielizna

Podstawowym błędem, jaki się popełnia, gdy kompletuje się strój do biegania zimą, to dbanie przede wszystkim o to, jaka będzie wewnętrzna warstwa takiego ubrania. Jeśli chce się dobrze dobrać ubranie do bieganie w czasie zimy, pamiętać trzeba o tym, aby dobrze skompletować elementy odzieży leżącej bezpośrednio na ciele.
Podczas zimy na biegacza działa bardzo niska temperatura, lecz również wilgoć, a także wiatr i śnieg. Wszystko to sprawia, że niezwykle łatwo jest o wychłodzenie organizmu. Jak do tego nie dopuścić? W tym celu trzeba pamiętać o tym, aby mieć na sobie specjalną termoizolacyjną bieliznę. Dzięki niej ciało cały czas utrzymuje odpowiednią dla siebie temperaturę. Oznacza to, że nie tylko nie jest nam zimno, lecz co najważniejsze, nie czujemy zbyt dużego ciepła. A co również niezwykle istotne, nie powoduje zapacania się ciała.

Dobieramy odzież wierzchnią

Podczas wybierania odzieży do biegania w czasie zimy, nie można jednak skupiać się tylko i wyłącznie na tym, co znajdzie się na samej skórze. Nie mniej istotne jest to, co będzie założone na górę, czyli będzie miało bezpośredni kontakt z ziemnym powietrzem.
Najczęściej w tym wypadku popełnianym błędem jet oczywiście ten, gdy zakłada się na siebie bardzo ciepłą, lecz jednocześnie grubą kurtkę. Po pierwsze nie tylko ogranicza ona ruch ciała, co skutecznie utrudnia komfortowe bieganie, lecz również jest w zdecydowanej większości zrobiona z materiałów nieprzepuszczających powietrza, więc szybko dochodzi do zapocenia ciała.
Co w takim wypadku powinno się wybrać? Zdecydowanie najlepszą propozycją jest zwykła ciepła bluza. Nie tylko jest ona luźna i świetnie można się w niej ruszać, lecz również dzięki założonej pod nią bieliźnie termicznej, zachowuje się wystarczającą ilość ciepła, aby zapewnić sobie komfort termiczny.

Jakie dodatki do stroju?

Żeby strój do biegania w zimę był kompletny, poleca się dodatkowo dobranie kilku akcesoriów, które zabezpieczą ciało przed zimnem oraz zwiększą komfort całego biegania. O czym mowa?
W tym wypadku poleca się przede wszystkim założenie na siebie ciepłej dobrze przylegającej kominiarki. Jest to znacznie lepszym rozwiązaniem niż czapka, ponieważ kominiarka się nie zsuwa i zawsze pozostaje w tej samej pozycji.