Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Gubałówka – skarb Tatr Polskich

22 sierpnia 2023 Gubałówka


Gubałówka to majestatyczny szczyt w polskich Tatrach, który przyciąga turystów z całego świata swoją malowniczością i wieloma atrakcjami. To miejsce o wyjątkowym znaczeniu dla miłośników górskich krajobrazów, przyrody i aktywnego wypoczynku.

Historia dziś tak popularnej, górującej nad Zakopanem Gubałówki, sięga daleko w przeszłość i jest niejako symbolem wzrostu rozumienia i znaczenia turystyki. To miejsce, które kiedyś było niemal odcięte od reszty świata, stało się dzisiaj popularnym centrum turystycznym przyciągającym tłumy miłośników górskich przygód. Pierwsze wzmianki o Gubałówce sięgają XVIII wieku, kiedy to tę okolicę zaczęli eksplorować przyrodnicy i miłośnicy górskich krajobrazów. Pierwsze ścieżki prowadzące na szczyt powstawały stopniowo, umożliwiając tym, którzy pragnęli doświadczyć piękna tej okolicy, wspinaczkę na Gubałówkę, której nazwa pochodzi po prostu od nazwiska Gubała.

Kolej Linowa- skok w przyszłość

Wraz ze wzrostem świadomości na temat prozdrowotnych walorów Zakopanego, w roku 1938 nastąpił również przełom w historii Gubałówki. Otwarto bowiem kolejkę linową, która pozwoliła na wygodniejsze i komfortowe dotarcie na szczyt. To rewolucyjne rozwiązanie umożliwiło jeszcze większej liczbie osób podziwianie panoramy bez konieczności forsownego podejścia pieszo. Kolej linowa stała się jedną z charakterystycznych cech tego regionu i do dzisiaj stanowi atrakcję dla turystów.

Obecnie na szczycie Gubałówki znajduje się pełna życia karczma, w której można skosztować regionalnych potraw i specjałów góralskiej kuchni. To również miejsce, w którym turyści mogą zaopatrzyć się w pamiątki i rękodzieła lokalnych twórców. Dla rodzin z dziećmi atrakcją jest także wesołe miasteczko Pod Gubałówką z różnorodnymi zabawami i atrakcjami. Najlepszą bazą wypadową do każdej z tych atrakcji są apartamenty pod Gubałówką.

Aktywny wypoczynek i białe szaleństwo

Bez względu na porę roku, to magiczne miejsce przyciąga turystów swoją różnorodnością atrakcji – od przyjemnych spacerów po dynamiczne sporty zimowe. Dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i niezapomnianych widoków, Gubałówka stanowi obowiązkowy punkt na mapie podróży przez polskie Tatry. W okolicach szczytu turyście znajdą liczne trasy spacerowe i szlaki piesze, które pozwalają na aktywne odkrywanie piękna tatrzańskiej przyrody.

W okresie zimowym ten symbol Zakopanego staje się rajem dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. To czas, kiedy szczyt oblegają entuzjaści białego szaleństwa, korzystający z tras narciarskich i snowparków oraz cieszący się urokami zimowego krajobrazu.

ferie zimowe w Szczyrku

Redakcja bezdroza.com.pl

bezdroza.com.pl to jedyny w swoim rodzaju blog podróżniczy. Znajdziesz tutaj ciekawe poradniki turystyczne, a także artykuły dotyczące zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta?
odczuwanie zimna
Jak poprawnie pielęgnować skórę

Jesteś zainteresowany reklamą?