bezdroza.com.pl

Blog podróżniczy

śląsk
Lifestyle

Dlaczego warto odwiedzić Śląsk?

Polacy uwielbiają polskie góry i morze. Często za to omijają Śląsk, uważając, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia. Są w dużym błędzie! To niezwykle bogaty w atrakcje region, pełen pięknej przyrody i ciekawej historii. Dlaczego warto odwiedzić województwo śląskie?

Zapierająca dech w piersiach przyroda

Miłośnicy przyrody na pewno nie będą się na Śląsku nudzić. Znajdują się tutaj Karkonoski Park Narodowy oraz Narodowy Park Gór Stołowych. Nie brakuje tutaj rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Z popularnych miejsc do odwiedzenia należy wymienić pustynię Błędowską, Jurę Krakowsko-Częstochowską z licznymi jaskiniami, Beskid z wieloma szczytami do zdobycia, wodospad w Sopotni Wielkiej oraz Krainę Górnej Odry, gdzie występują najróżniejsze gatunki ptaków.

Zamki i burzliwa historia w tle

Śląsk to kraina zamków. Szacuje się, że jest ich tam kilkaset. Część z nich jest okazała, część nieduża, jedne są świetnie zachowane, inne zaś popadają w ruinę. Za każdym z nich kryje się ciekawa historia. Najpopularniejsze zamki znajdują się w Karpnikach, Wojanowie, Łomnicy, Mosznej, Pszczynie, Rudach i Raciborzu. Dużą atrakcję stanowi Szlak Orlich Gniazd, pozwalający na podziwianie średniowiecznych zamków.

Oczami górnika – śląskie kopalnie

Śląsk nierozerwalnie związany jest z surowcami oraz kopalniami. Co ciekawe, część z nich jest otwarta dla zwiedzających, co pozwala zobaczyć podziemia oczami górników. Warto odwiedzić kopalnię w Zabrzu, gdzie zjeżdża się na głębokość170 i 320 m. Ciekawymi miejscami są kopalnia uranu w Sztolniach Kowarach oraz kopalnia złota w Złotym Stoku.

Tłusta kuchnia śląska

Spędzając urlop na Śląsku, zaleca się skosztować tutejszych specjałów. Kuchnia regionu przeznaczona była dla osób ciężko pracujących fizycznie, jest więc tłusta i sycąca. Czuć w niej inspiracje kuchnią czeską oraz niemiecką. Na dania składają się przede wszystkim mięso, ziemniaki, kaszy oraz sosy. Spróbować trzeba klusków i rolad śląskich, poleśników, hardynek oraz krupnioka.

Luksusowy pobyt

Co w przypadku osób, które lubią zwiedzanie, ale po wycieczce marzą o luksusowych warunkach i chwili relaksu? I w tym przypadku urlop na Śląsku będzie wyjątkowo udany. Baza noclegowa jest tu szeroko rozwinięta, same zaś hotele na Śląsku cechują się wysokim standardem. Za przykład może służyć urocze miasto Pszczyna, w której znajduje się Hotel Styl 70. Jest to obiekt urządzony w stylu lat 70 z dostępem do kosmicznego SPA.

Śląsk to gwarancja wspaniale spędzonego czasu, niezależnie od pogody czy pory roku. To magiczne miejsce na mapie Polskie, które dla wielu osób będzie dużym odkryciem.