Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym się charakteryzuje dobra piłka do siatkówki?

20 marca 2021 piłka do siatkówki


Siatkówka to bardzo popularna dyscyplina sportowa, którą uprawiają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Drużynowe i dość widowiskowe mecze mają miejsce na plaży albo hali. Nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie piłka do siatkówki. Jak jest zbudowana i na co zwracać uwagę przy jej kupnie? Między innymi o tym przeczytacie w niniejszym artykule.

Rodzaje i budowa

Zacznijmy od tego, jakie rozróżnia się piłki do siatkówki. Nieważne, czy przeznaczone są one do rozgrywek amatorskich, czy zawodowych – wszystkie dzieli się na indoor (wnętrze budynki, hale sportowe) oraz outdoor (przystosowane do gry na dworze, szczególnie na piasku). Co ciekawe, nie brakuje również piłek dla osób niepełnosprawnych, grających w połączenie tradycyjnej siatkówki ze sitzballem.

Jeżeli chodzi natomiast o budowę, to najważniejszym elementem jest pęcherz butylowy (bardziej wytrzymały, stosowany w modelach dla zawodowych sportowców) lub lateksowy. Pokrywa się go odpowiednimi częściami – bawełną, nylonem itp. Robi się to po to, aby zapewnić optymalne tłumienie i jednoczesne zwiększenie amortyzacji piłki w trakcie odbicia.

Piłka do siatkówki – jaką należy wybrać?

Najlepsze piłka musi być być uszyta ze skóry syntetycznej. Co więcej powinna posiadać podłużne panele, które należy ze sobą skleić. Bardzo ważne jest samo wnętrze (dętka), wykonane z lateksu. Kupując konkretną piłkę do grania w siatkówkę plażową, zwraca się uwagę na jej obwód, wynoszący od 67 do 68 cm oraz na wysokość odbicia (maksymalnie 61 cm).

Wiele także zależy od tego, czy piłka do siatkówki będzie służyła nam tylko do amatorskiej zabawy na podwórku, czy może jednak do czegoś więcej (a więc do trenowania profesjonalnych zawodników w różnym wieku). Mimo to zawsze starajmy się wybierać produkty renomowanej marki. Wówczas będziemy mieć pewność, że będą one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i bardzo wysokiej jakości wykonania.

Nie zapominajmy o odpowiednim pompowaniu

Powiedzmy, że mamy już zakupioną piłkę do siatkówki. Zanim jednak zaczniemy jej używać, warto najpierw dowiedzieć się, jak ją pompować. Po pierwsze trzeba stosować specjalną pompkę igłową. Z takim przyrządem cała czynność na pewno przebiegnie szybko i łatwo.

Po drugie należy przestrzegać kilku zasad. Igła, którą wkładamy w wentyl, powinna być nawilżona. Samo pompowanie polega na trzymaniu piłki na bardzo stabilnej powierzchni (np. płaskiej podłodze) oraz wykonywaniu jednostajnych ruchów, aż do momentu, gdy osiągniemy idealny poziom (na danym modelu znajduje się oznaczenie informujące o prawidłowym ciśnieniu).

ferie zimowe w Szczyrku

Redakcja bezdroza.com.pl

bezdroza.com.pl to jedyny w swoim rodzaju blog podróżniczy. Znajdziesz tutaj ciekawe poradniki turystyczne, a także artykuły dotyczące zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta?
odczuwanie zimna
Jak poprawnie pielęgnować skórę

Jesteś zainteresowany reklamą?