Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

24 stycznia 2022 Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Ciekawe szlaki, ośrodki sportów zimowych, wiele hoteli i pensjonatów oraz atrakcje dla całej rodziny – to tylko przedsmak tego, co czeka w okolicach Szklarskiej Poręby. Nie bez powodu miejsce to jest tak często odwiedzane przez turystów. Co warto zobaczyć w tym rejonie?

Gdzie znajduje się Szklarska Poręba?

Szklarska Poręba to miasto położone w województwie dolnośląskim na wysokości 440-886 m n.p.m. Jego powierzchnia to ponad 75 km², a liczbę ludności określa się na około 6600 mieszkańców. Miejscowość graniczy z Karkonoszami i Górami Izerskimi. Jest to jeden z bardziej popularnych punktów turystycznych, który chętnie odwiedza się nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Ze względu na to, że znajduje się niedaleko granicy z Czechami, miejsce to nie traci na popularności.

Urlop w Szklarskiej Porębie? Tu nie ma miejsca na nudę

Szklarska Poręba – mimo że nie jest dużą miejscowością – posiada naprawdę sporo ciekawych zakątków do odwiedzenia. Nie bez powodu rzesze turystów zjeżdżają się w te okolice. Oczywiście, wybierając się na urlop w okolice Karkonoszy i Gór Izerskich, grzechem byłoby ograniczyć się do zwiedzania jedynie Szklarskiej Poręby. Cała okolica to prawdziwa uczta zmysłów. Warto zaznaczyć, że nie brakuje tam atrakcji, które mogą sprostać oczekiwaniom wielu osób – zabytki, atrakcje przyrodnicze, rozrywki dla aktywnych i dla dzieci. Wybór jest spory, a więc nawet podczas niesprzyjającej pogody zdecydowanie jest co robić. Warto pamiętać o tym, że w lipcu i sierpniu można się nieco zaskoczyć deszczową pogodą.

Szklarska Poręba i okolice, czyli jakie zabytki warto zobaczyć

Okolice Szklarskiej Poręby są ciekawym miejscem dla fanów zaglądania w przeszłość. Można tutaj zwiedzić wiele zabytków. Jakie historyczne budowle są najbardziej znane w tym rejonie? Wymienić można m.in.:

  • Dom Hauptmannów – budowla z końca XIX wieku; od 1994 roku mieści się tam Muzeum Karkonoskie, w którym są trzy stałe ekspozycje – Gerhat Hauptmann, Karl Hauptmann oraz Vlastimil Hofman; wstęp do muzeum i parku jest płatny (10 zł za bilet normalny, 5 zł za bilet ulgowy), w środy można zwiedzić miejsce bezpłatnie;
  • Dom Wlastimila Hofmana – własność prywatna, którą można zwiedzić po umówieniu terminu telefonicznie; gospodarze domu udostępniają turystom pracownię malarza;
  • Ruiny Domu Jana Sztaudyngera – niewielka „pamiątka” pozostała po domu, w którym fraszkopisarz mieszkał w latach 1946-1950; po pożarze w 2005 roku można zobaczyć jednie symboliczny głaz;
  • Kościół Bożego Ciała – budowla w stylu neoromańskim wzniesiona w 1884-86 roku;
  • Kościół Niepokalanego Serca NMP – budynek z 1754-86 roku; we wnętrzu podziwiać można lichtarz z bezbarwnego szkła ołowiowego, drewnianą ambonę i chrzcielnicę, żyrandole, obrazy oraz zabytkowe organy;
  • Młyn Łukasza – murowano-drewniana budowla, która posiada bogatą historię; na przestrzeni lat pełniła funkcję młyna, tartaku i karczmy; dzisiaj mieści się tam restauracja oraz dyskoteka; w młynie można także wynająć pokoje gościnne.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Godnym uwagi jest również Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie, w którym podziwiać można aż 3000 eksponatów, a także Zamek Chojnik położony na szczycie góry o tej samej nazwie. Nie należy zapominać o szczycie Szrenica, który znajduje się na wysokości 1362 m n.p.m. po zachodniej części Karkonoszy. Możliwe jest dotarcie na górę krzesełkową koleją liniową. Podziwiać tam można schronisko „Szrenica”, które powstało na początku XX wieku oraz obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Co jeszcze jest do obejrzenia na stoku? Turyści wskazują głównie grupę skał Trzy Świnki, Końskie Łby i Twarożnik.

Oprócz poznawania Szklarskiej Poręby i okolic od strony czysto zabytkowej i przyrodniczej, warto także odwiedzić innego rodzaju atrakcje turystyczneHuta Szkła Kryształowego „Julia” oferuje zarówno zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego możliwe jest zobaczenie na własne oczy, w jaki sposób wytwarza się kryształy, jak i skorzystanie z warsztatów grawerowania i malowania na szkle dla dzieci lub dorosłych. Huta jest otwarta dla turystów 7 dni w tygodniu od 9:30 do 16:00, za wejście pobierana jest opłata.

Miłośnikom przygód i aktywności poleca się odwiedzenie parku linowego, gdzie znaleźć można kilka tras, które będą różnić się między sobą stopniem trudności oraz zasadami wstępu. Oczywiście jest też trasa przeznaczona dla dzieci do 13 roku życia i powyżej 16. Można spotkać również specjalne tory, które są przystosowane dla klientów o różnym wzroście. Wstęp do takich parków linowych jest płatny.

Jak poprawnie pielęgnować skórę

Redakcja bezdroza.com.pl

bezdroza.com.pl to jedyny w swoim rodzaju blog podróżniczy. Znajdziesz tutaj ciekawe poradniki turystyczne, a także artykuły dotyczące zdrowego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Apartament w górach –
Zalety wyjazdu nad morze

Zalety wyjazdu nad morze

28 lipca 2022

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby

Jesteś zainteresowany reklamą?